BMI je príliš lichotivý index

Realita býva omnoho horšia

Ak je vaša hmotnosť podľa BMI celkom normálna, tak sa ešte neradujte. Podľa amerických lekárov by sa mal tento nezmyselný a nič nehovoriaci index prestať používať pri klasifikácii obezity. Niekto môže mať totiž BMI hodnotu takmer dobrú či mierne v kategórii nadváha, ale pritom má na tele príliš mnoho tuku, ktorý už patrí do kategórie vážnej obezity a ohrozuje ho na zdraví.

V USA je pritom podľa zdravotníkov 39 % z osôb, ktoré sa hodnotia podľa BMI s miernou nadváhou, v skutočnosti obéznych.

BMI väčšinou počíta len s výškou a hmotnosťou, pritom neberie do úvahy, čo hmotu človeka tvorí. Kulturista nemajúci na sebe takmer žiadny tuk pritom môže byť hodnotený podľa BMI ako obézny, zatiaľ čo človek s veľkou zásobou tuku na bruchu a inak pomerne štíhlym telom môže podľa hodnoty BMI vychádzať ako osoba s normálnou postavou či miernou nadváhou. Tukové zásoby na bruchu sú závažnou obezitou, ktorá ohrozuje zdravie človeka v mnohých smeroch.

Jediným spoľahlivým určením obezity je vyšetrenie skenovaním pomeru tukových zásob, svalovej hmoty a hustoty kostí k hmotnosti celého tela. Zo štúdie obezitológa Erika Bravermana z New Yorku vyplynulo, že pri takom komplexnom vyšetrení bolo obéznych 65 % pacientov, ale len 26 % bolo obéznych podľa BMI. Najhoršie pritom BMI odhaduje obezitu u starších žien.