31. 12. 2023
Voda je základom nášho tela. Na dôležitosť vody takisto ukazuje skutočnosť, že zatiaľ čo človek môže žiť bez potravy približne 40 dní, bez vody môže žiť len 2 – 3 dni (v závislosti od teploty). Dokonca aj jediný deň, ktorý strávime bez dúška vody, sa odrazí na výkone, únave a morálnom stave človeka. Keďže voda, ktorú pijeme, preniká do každej bunky nášho tela, je jej kvalita veľmi dôležitá. Koľko toho teda máme piť a kedy? Hlavným pravidlom zostáva „všetkého s mierou“. Za posledných niekoľko rokov sa rozšíril názor, podľa ktorého čím viac vody za deň vypijeme, tým lepšie. Denná norma „správneho pitného režimu" odporúčaná nadšencami a predstavujúca 2,5 – 3 litre za deň, neberie prakticky do úvahy ročné obdobie, počasie, konštitúciu človeka ani charakter jeho činnosti. My radíme vypiť u dospelého človeka v strednom veku aspoň 25 – 30 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti. Dieťa s hmotnosťou 10 kg potrebuje už 100 ml a u dojčaťa vážiaceho 5 kg je to až 150 ml pitnej vody na 1 kg telesnej hmotnosti. Detský organizmus je navyše citlivejší na vplyv škodlivých prvkov nachádzajúcich sa vo vode. Chemické látky, percentuálne zastúpené v pitnej vode, znečisťujú detský organizmus omnoho viac ako organizmus dospelého. K tomu je nutné dodať, že detský organizmus je omnoho citlivejší na toxické látky a pôsobenie toxických zlúčenín má najväčší vplyv na jeho zdravie. Všetka voda v ľudskom tele sa označuje ako celková telesná voda (Total Body Water – TBW). U dospelých tvorí 55 – 60 % hmotnosti tela. Ženy pritom majú vo svojom tele menej TBW ako muži, pretože majú vyšší podiel tuku v tele (rovnaké pravidlo platí aj pre ľudí s nadváhou či obezitou). Malé deti a tehotné ženy majú zvýšený podiel TBW, naopak, v starobe sa podiel vody na hmotnosti tela znižuje (so zveličením teda môžeme povedať, že ako starneme, tak naše telá postupne vysychajú).
Celková telesná voda sa delí do dvoch základných skupín – na intracelulárnu (Intracellular Water – ICW) a extracelulárnu tekutinu (Extracellular Water – ECW) v pomere približne 2 : 1.
-
Intracelulárna tekutina
Je tekutina uložená vnútri buniek. Množstvo intracelulárnej tekutiny je priamo úmerné množstvu kostrového svalu.
-
Extracelulárna tekutina
Približne štvrtinu ECW nájdeme v cievach – je to tekutina intravaskulárna, čiže plazma. Zvyšok ECW sa nachádza v medzibunkovom priestore ako tzv. intersticiálna tekutina, čiže tkanivový mok. Stretávame sa aj s pojmom transcelulárna tekutina. Je to tekutina nachádzajúca sa v gastrointestinálnom trakte, v močových cievach a v telesných dutinách. Normálne je tejto tekutiny veľmi malé množstvo. Za chorobných stavov sa však jej objem môže zväčšiť až na mnoho litrov.
- Intravaskulárna tekutina (= plazma): je ohraničená endotelovými bunkami a vytvára prostredie pre krvné elementy,
- Intersticiálna tekutina (= tkanivový mok) a lymfa: tvorí najväčšiu časť ECW
- Transcelulárna tekutina = sekréty GIT, moč, likvor, vnútroočná tekutina, pot v potných žľazách a i.,
- tekutina väzivového tkaniva, chrupaviek a kostí.
Hlavná funkcia vody:
- pôsobí ako transportné prostredie pre živiny, elektrolyty, hormóny, krvné plyny, odpadové látky a elektrické prúdy
- slúži ako rozpúšťadlo a vhodné prostredie pre chemické reakcie prebiehajúce v organizme
- zvlhčuje a chráni sliznicu a udržuje pružnosť a odolnosť kože
- udržuje stálosť vnútorného prostredia – homeostázu
Množstvo vody v tele závisí od:
- Veku
Obsah vody v percentách klesá s pribúdajúcim vekom:
- 70 – 80 % u čerstvo narodených
- okolo 60 % u dospelých mužov s normálnou hmotnosťou
- 50 – 55 percent u dospelých žien s normálnou hmotnosťou
- okolo 50 percent u starších ľudí
- Pohlavie
Ženy majú o niečo menej vody v tele ako muži, pretože majú viac tukového tkaniva, ktoré je na vodu chudobné. Muži zato majú viac svalovej hmoty, ktorú tvorí až 76 % vody.
- Hmotnosti
Obsah vody v percentách klesá s pribúdajúcou hmotnosťou.
Obsah vody v rôznych tkanivách (muž, 70 kg)
Tkanivá |
% Vody |
Krv |
83% |
Koža |
72% |
Kosti |
22% |
Tuky |
10% |
Zubná sklovina |
2% |
Dostatok kvalitnej vody patrí k nevyhnutným životným potrebám. Preto sa aj k vode musíme správať s láskou a neplytvať ňou. Aj keď žijeme v Európe, ktorá sa považuje za oblasť s dostatočnými zdrojmi vody, za posledných 30 rokov dramaticky pribudlo období sucha. Situácia je momentálne najdramatickejšia v Kapskom meste. Pokiaľ sa drasticky nezmení správanie obyvateľov mesta, z kohútikov prestane tiecť voda 22. apríla 2018.